DUYURULARHABERLER

OTOYOLLA KESİŞEN 2 BİN 600 YILLIK YOL ÇELİK KÖPRÜYLE KORUNDU

OTOYOLLA KESİŞEN 2 BİN 600 YILLIK YOL ÇELİK KÖPRÜYLE KORUNDU

Kuzey Ege Otoyolu’nun güzergahı önemli tarihi ve antik kentler içerisinde ilerlemektedir. Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyol projesinin 21+000-22+500 km’leri arasındaki Neonteikhos Antik Kenti’nde yer alan kültür varlıklarını kurtarabilmek adına, 2017 yılında kurtarma çalışmalarına başlanmıştır. 30.580 m² alanda yürütülen kazılarda 432 antik mezarın yanı sıra kral yolu, anıtsal yapılar ve çeşitli arkeolojik kalıntılar açığa çıkartılmıştır.

Otoyol ile kesişen, 2.600 yıllık geçmişe sahip Neonteikhos Antik Kenti’nde yer alan kral yolu ve mimari kalıntılar, İzmir Müze Müdürlüğü’nün denetiminde bilimsel metotlar kullanılarak yerinden kaldırılmıştır. Bu eserler, Otoyol inşaatı tamamlandıktan sonra yapılan çelik köprü üzerine kot ve koordinatlarına uygun olarak yerleştirilmiştir. Bu yöntem, dünya üzerinde ilk ve tek olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Türkiye’nin ilk arkeolojik köprüsü, kültürel mirasa sahip çıkılması adına projeye ayrı bir değer katmıştır.

Uygulanan yapım tekniği ve yöntemiyle öne çıkan Neonteikhos Antik Kenti Otoyol Köprüsü, merkezi Amerika’da bulunan National Corrugated Steel Pipe Association (NCSPA) tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde 2021 yılının en iyi özel uygulama projesi ödülünü almıştır.

Haber Kaynağı İçin Tıklayınız