AMAÇ VE FAYDALAROTOYOLUN TEKNİK ÖZELLİKLERİOTOYOL KULLANIM KURALLARIARAÇ SINIFLARIÖNEMLİ BİLGİLERAKILLI ULAŞIM SİSTEMİKUZEY EGE OTOYOLU BİLGİLENDİRME

AMAÇ VE FAYDALAR

Proje ile özellikle ağır vasıta ağırlıklı yoğun trafiğe hizmet eden yolda; trafik güvenliği, can ve mal emniyetinin tam olarak sağlanması, seyahat süresinin kısaltılması, yöredeki turizm ve sanayinin gelişmesine katkıda bulunulması amaçlanmaktadır.

İzmir kent içi ulaşımın rahatlatılması, çevre illerden gelen trafiğin İzmir şehir içerisine uğramadan transit geçişinin sağlanması, yapılması planlanan Çandarlı Limanına ulaşımın karayolu ayağını oluşturması ve böylelikle hem ticaret ve sanayiye hem de turizme hizmet etmesi amacı ile planlanmıştır.

İzmir - Ankara , İzmir - İstanbul , İzmir - Manisa , İzmir - Aydın , İzmir – Çeşme otoyollarını birbirine bağlayacak ve transit trafik akışını şehir içi trafiğinden uzaklaştıracak olan Kuzey Ege Otoyolu aynı zamanda İzmir – Ankara ve İzmir - İstanbul hızlı tren projelerini karayolu ile destekleyecektir.

Kuzey Ege Otoyolu, Aliağa İlçesinde bulunan Petkim, Socar ve Tüpraş endüstriyel tesisleri, demir-çelik fabrikaları, gemi söküm tesisleri, akaryakıt dolum tesisleri, gübre ve kağıt fabrikaları ile Atatürk Organize Sanayi Bölgesi, Aliağa Organize Sanayii Bölgesi ve Çamaltı Tuzlasının yarattığı ağır tonajlı ve yoğun yük trafiğinin rahatlamasını sağlayacaktır. Ayrıca Çandarlı’da yapılması planlanan uluslararası Kuzey Ege Çandarlı Limanı’na ulaşımı sağlayacak ve deniz taşımacılığının karayolu bağlantısını oluşturacaktır.

İzmir kent trafiğini rahatlatmayı ve İzmir’e modern bir görünüm kazandırmayı amaçlayan proje hafif raylı taşımacılık, hızlı tren ve limanlarla ortaklaşa çalışacak ve çevre dostu ulaşım ağını tamamlayacaktır.