Otoyolda ödemeler kullanılan mesafeye göre yapılmaktadır. Nakit müşterilerin ya da etiketinde sorun olan HGS müşterilerinin araçlarının giriş kayıtlarının plaka bilgisi ile yapılmaması durumunda bu kişilerin de bilet alarak otoyola giriş yapmalarını temin edebilmek amacıyla girişlere bariyer konulmuştur. Çıkışlarda ise Nakit gişelerde kontrollü geçişi temin etmek, HGS gişelerinde ise herhangi bir nedenle etiket vasıtasıyla geçiş ücretinin tahsil edilememesi halinde kullanıcıların farkında olmadan ihlalli (ödemesiz) geçiş yaparak mağdur olmalarını engellemek için bariyer bulunmaktadır.

Evet, NAKİT gişelerinde ya da etiket ile ödeme yapılmadığı durumlarda HGS gişelerinde geçiş ücretini Kredi Kartınızla, Banka Kartınızla ya da Nakit olarak ödeyebilirsiniz. Gişelerde durmadan; 20 km/saat hızla geçmek istiyorsanız aracınıza ait plakaya tanımlı, yeterli bakiyesi olan veya hesabınıza bağlı ya da kredi kartınızla ilişkilendirilmiş HGS etiketi almanızı öneririz.

Evet. Gişe alanlarında hızınız 20 km/saati geçmemelidir. Buna rağmen önünüzdeki aracın herhangi bir nedenle durması ihtimaline göre takip mesafenizi korumalı ve gerekiyorsa hızınızı daha da azaltmalısınız.

Evet. Otoyolda Elektronik Ödeme sistemleri kurulmuş olup, giriş ve çıkış gişelerinde etiket tipinize göre HGS şeritlerini kullanarak ödeme yapabilirsiniz. Çıkış gişelerine geldiğinizde HGS hesabınızda yeterli bakiyeniz olup olmadığı otomatik olarak sorgulanacak ve ilgili bankadan ödeme provizyonu alınması halinde geçiş yapmanıza izin verilecektir. Geçiş anında hızınızı 20 km/saatin altına düşürünüz ve önünüzdeki araçla takip mesafenizi koruyunuz. Herhangi bir nedenle geçiş anında provizyon alınamaması (yetersiz bakiye, haberleşmenin aksaması vb. nedenlerle) durumunda çıkış şeridinde bekleyiniz, gişe personeli gişede ödeme yapma ya da ihlalli (ödemesiz) geçiş yaparak 15 gün içinde ödeme yapma tercihinize göre size yardımcı olacaktır.

Yayaların, hayvanların, bisikletlerin, motorsuz araçların, lastik tekerlekli traktörlerin, iş makinelerinin tümünün otoyolu kullanması yasaktır. 

Otoyoldan çıkış yaptığınız tarihi izleyen 15 gün içinde ihlalli geçişe ait ödeme yapılmadığı taktirde Karayolları Genel Müdürlüğünün Hizmetleri Hakkında Kanunu'nun 30’uncu maddesinde belirtildiği üzere işletme hakkı verilen veya devredilen otoyollar veya erişme kontrolünün uygulandığı otoyollarda geçiş ücretine ek olarak, 15.günden itibaren 45.güne kadar (45.gün dahil) geçiş ücretinin 1 katı tutarında para cezası, 46.gün ve sonrasında gerçekleştirilen ödemelerde geçiş ücretinin 4 katı tutarında para cezası tahakkuk ettirilir. Zamanında ödenmeyen geçiş ücretleri için hakkınızda yasal yollara başvurulacağından, hakkın icrasından kaynaklanan her türlü yargılama masrafı ve avukatlık ücreti tarafınızdan tahsil edilir.

Bariyerli giriş gişelerinin hepsinde bilet verme makinesi bulunmaktadır. Bu durumda bilet makinesi üzerinde bulunan butona basıp bilet alarak otoyola giriş yapabilirsiniz. 

HGS NEREDEN ALINIR?

HGS'yi PTT şubelerinden veya anlaşmalı bankalar ve petrol ofislerinden alabilirler.

HGS VEREN ANLAŞMALI BANKALAR

ZİRAAT BANKASI, VAKIFBANK, TÜRKİYE İŞ BANKASI, GARANTİ BANKASI, DENİZBANK, AKBANK, YAPI KREDİ BANKASI, KUVEYT TÜRK, ALBARAKA TÜRK, QNB FİNANSBANK, TEB

HGS BAKİYESİ NASIL YÜKLENİR?

HGS ürün satış ve bakiye yükleme işlemleri tüm PTT işyerleri, anlaşmalı GSM şirketleri, anlaşmalı bayilikler, anlaşmalı petrol şirketleri ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. PTT işyerleri aracılığı ile alınan ürünler için ePttAVM üzerinden online bakiye yüklemesi yapılabilmektedir.

HGS ÜRÜN BAKİYEMİ VE GEÇİŞLERİMİ NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

0 850 460 60 60 ya da 444 1 788 numaralı müşteri hizmetleri numarasını arayabilirsiniz. HGS hesabınızla ilgili bakiye ve geçiş bilgilerine ve HGS geçiş ihlal cezalarına, http://hgsmusteri.ptt.gov.tr adresli internet sayfasından ulaşabilirsiniz. Belirtilen internet adresine üye olarak kullanıcı hesabınızla ilgili bilgilerinize ulaşabilirsiniz. HGS geçiş ve ihlal bilgilerine ait tüm düzeltme, inceleme ve itiraz işlemleri Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılmakta olup HGS geçişlerinizle ilgili bu taleplerinizi [email protected] e-posta adresine gönderebilirsiniz veya 0 850 460 60 60 KGM HGS Çağrı Merkezine iletebilirsiniz. HGS ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve HGS geçiş ihlal cezalarına hgsmusteri.ptt.gov.tr sayfasından ulaşabilirsiniz.