HAKKIMIZDATARİHÇELİDER İŞLETMECİLERVİZYON - MİSYONBİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİKALİTE VE SEÇ POLİTİKAMIZMÜŞTERİ MEMNUNİYETİ POLİTİKAMIZYOL TRAFİK GÜVENLİĞİ POLİTİKAMIZ

TARİHÇE

Kuzey Ege Otoyolunun bir parçası olan Menemen - Aliağa - Çandarlı Otoyol Projesi, Batı Anadolu tarihinin en önemli kentlerinden birisi olan İzmir’ den başlayıp Çandarlı Limanına kadar uzanmaktadır (96.7 km). Bu otoyol güzergahı önemli tarihi ve antik kentler içerisinde ilerlemektedir. Bunlardan en önemlileri Smyra (İzmir) , Neonteikhos (Yanıkköy) , Larissa (Buruncuk), Kyme (Çakmaklı), Pitane (Çandarlı), Phokaia (Foça) ve Pergamon (Bergama)’dur.

Bölgenin en erken yerleşimi Kyme Antik Kenti yakınlarındaki Ege Gübre Neolitik Yerleşimi’dir. (MÖ 7. bin). Antik coğrafyacı Strabona göre ismini bir amazon kraliçesinden aldığı belirtilen Smyrna ise MÖ 4. binlere dek tarihlendirilmektedir. MÖ 11. Yy içerisinde Kuzey Yunanistan ’dan gelen halklar tarafından bölgede 12 farklı kentten oluşan Aiol ve Lon kentleri kurulmuştur.

Proje güzergahı yakın çevresinde bulunan ,Neonteikhos , Larissa , Kyme ve Pitane 12 Aiol kentlerinden , Phokaia ise Lon kentlerinden birisidir. MÖ 6. yy’dan sonra bölgede Pers hakimiyeti başlamıştır. MÖ 333 yılından sonra Helenler Perslerin hakimiyetine son vermiştir. Bu dönemin en önemli kenti ise otoyol projesinin son durağı olan Çandarlı’ nın kuzeydoğusundaki Pergamon’dur. Bu dönemlerin ardından sırası ile Roma , Bizans ve Osmanlı hakimiyetinin yaşandığı bölge 15 Mayıs 1919 tarihi Yunan ordusu tarafından işgale uğramıştır.

9 Eylül 1922'de bu işgalden kurtulan İzmir düzenlenen iktisat kongreleri ve inşa edilen fabrikalarla, yeni kurulan Türk devletinin sanayi başkenti haline gelmiştir. Bu durum İzmir ve çevresinin yeni yol ağları ile örülmesine sebep olmuştur.