DUYURULARHABERLER

Yarınlara TEM “İZ” Bırakıyoruz

Ağrı İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve IC Vakfı İşbirliği ile Ağrı İli ve İlçe Köyleri İlköğretim / Anaokulu Öğrencileri ve Ailelerine Hijyen ve Öz Bakım Eğitimi Projesi tamamlandı.

Ağrı Halk Sağlığı Müdürlüğü ve IC Vakfı arasında yapılan işbirliği ile, Yarınlara Tem”İZ” Bırakıyoruz Projesi kapsamında, Ağrı genelinde 4000 anaokulu ve ilköğretim öğrencisine kişisel hijyen ve öz bakımın önemini anlatmak, içerisinde diş fırçası, diş macunu, tuvalet kağıdı, ıslak mendil, sıvı sabun ve aileler için hijyen eğitim broşürü bulunan hijyen paketlerimiz ile eğitim verildi. Projenin açılışı, Ağrı Valisi Sayın Musa IŞIN ve Ağrı Halk Sağlığı Müdürü Dr. Cesim Solhan’ın katılımları ile, Tezeren Köyü İlköğretim Okulu’nda yapıldı. 

Ağrı İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan okul ve ev ziyaretlerinde; köy okullarındaki öğrencilerimizin gün içerisinde hijyen kurallarına dikkat etmediği ve hastalıklardan kendilerini koruyamadıkları, bu nedenle bir çok enfeksiyona açık ve bulaşıcı hastalıklar açısından risk altında oldukları tespit edilmiş olup, bu durumu önlemek, dezavantajlarını en aza indirmek amacıyla bu projeye ihtiyaç duyulmuştur. 

IC Vakfı tarafından Ağrı ilinde köy okullarında okuyan 4000 öğrenciye, içerisinde tuvalet kağıdı, ıslak mendil, kolonya, çocuk diş fırçası ve macunu, sıvı sabun ve hijyen konulu broşürlerin bulunduğu hijyen paketleri hazırlandı ve Ağrı Halk Sağlığı Müdürlüğü organizasyonunda ve İlçe Sağlık Müdürlükleri destekleri ile, 4000 öğrenci uygulamalı hijyen eğitiminden geçti ve kişisel hijyen ve öz bakım araçlarına ulaşabildi. Ayrıca öğrencilerle birlikte diğer aile bireylerinin de hijyen konusunun önemini fark etmelerini ve ölümcül sonuçlara yol açan bulaşıcı hastalıklar konusunda sağlıklarını nasıl korumaları gerektiği, hazırlanan ve 4000 aileye ulaştırılan hijyen broşürleri ile detaylı anlatıldı. 

“Yarınlara TemİZ Bırakıyoruz” Projesinin ana hedefi; Ağrı İlinde, özellikle köy okullarında okuyan öğrencilere ulaşarak temizlik konusundaki bazı dezavantajlarını en aza indirmek, bulaşıcı hastalıklar konusunda risk altında olan öğrencilerin kişisel hijyenlerini sağlamayı ve bulaşıcı hastalıklardan kendilerini korumalarını öğretmekti. Bunun yanı sıra, öğrencilerle birlikte aile bireylerinde de farkındalık yaratmak, aileleri sürece katmak, hijyen malzemelerini çocuklara tanıtmak ve öğretmek, dolayısıyla ailelere de aktarabilmek amaçlarına, İl ve İlçe Sağlık Müdürlükleri’nin üstün gayretleri ile ulaşılmaya çalışıldı. 

Projenin sonunda Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde düzenlenen kapanış toplantısına, AİÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Ünal, Genel Sekreter Ali Balkıs, IC Vakfı Müdürü Meral Dinçer, Ağrı Halk Sağlığı Müdürü Dr. Cesim Solhan, IC Vakfı Koordinatörü Ayça Jones, Ağrı Halk Sağlığı Müdürlüğü ekibi, sağlık personelleri, ilçe sağlık müdürlükleri hekimleri katıldılar. 

Açılış konuşmasında desteklerinden dolayı IC Vakfı Yönetim Kurulu’na ve projede emeği geçen tüm sağlık ekiplerine teşekkür eden Dr. Cesim Solhan, “İbrahim Çeçen Vakfı’nın eğitim alanında katkılarının önemi tartışılmaz, sağlık alanında da çocuklarımıza destek vereceğini biliyorduk. Yaklaşık olarak 4000 öğrencimize yani 4000 aileye ulaşmış olduk. Bu proje sayesinde, hijyen eğitimi ile önlenebilen hastalıklardan çocuklarımızı uzak tutabilmek bizler için en büyük mutluluk olacaktır.” dedi. 

IC Vakfı Müdürü Dr. Meral Dinçer ise Ağrı’nın gelişmesinde rol alacak projelere IC Vakfı olarak daima destek verildiğini ve verileceğini belirterek, bunun en önemli kollarından biri olan sağlık konusunda, Ağrı Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün projelerini “hayata geçirilebilen, anlamlı ve faydalı projeler” olarak nitelendirdi. 

Toplantı sonunda , Ağrı Halk Sağlığı Müdürlüğü adına Dr. Cesim Solhan, IC Vakfı’na ve projeye emek veren tüm sağlıkçılara teşekkür belgesi takdim etti.