DUYURULARHABERLER

Kalyoncu Vakfı-Vaniköy Camii

Değerli Yöneticilerimiz ve Çalışma Arkadaşlarımız,

Holdingimizin sosyal sorumluluk yaklaşımı çerçevesinde eğitimden sanata, kültürden çevreye kadar pek çok alanda ülkemize ve Türk İnsanına hizmet eden sosyal fayda odaklı projeler yürütüyoruz.

Sadece sosyal sorumlukta değil, yaptığımız işlerde de ülkemize, insanımıza ve geleceğimize hizmet etmeye odaklanan bir kültürü temsil ediyoruz. Bu doğrultuda, geçmişten bugüne gelen değerlerimizi ve ülkemizin tarihine mal olmuş kıymetli eserleri korumayı görev kabul ediyoruz.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz Pazar günü Osmanlı Dönemi’nin en önemli eserlerinden biri olan Vaniköy Camii bir yangın nedeniyle kullanılamaz hale geldi. Hem tarihi önemi hem de mimarisi ile İstanbul’un en önemli yapılarından biri olan caminin yangın sonrasındaki görüntüsü hepimizin yüreğini burktu, içini sızlattı.

Bu görüntü, Başta Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Cemal Kalyoncu olmak üzere üst yönetimimizin gönlü bu güzide mabedin yok olmasına razı gelmedi. Yönetim Kurulu Başkanımızın ikamet ettiği Kandilli semtinin camisi olan, kendisinin de Cuma namazları ve bayramlarda sürekli gittiği bu caminin yeniden yapımı için resmi makamlara başvurumuzu yaptık. 17 Kasım Salı günü İstanbul Valiliği ile Kalyon Vakfı arasında imzalanan protokolle Vaniköy Camii’nin yeniden inşasını görevi Kalyon Vakfı olarak üstleniyoruz.

Vakfımız, Türkiye’nin tarih, kültür ve çevre değerlerinin korunması ve gelecek nesillere aktarılması adına yürüttüğü faaliyetlerin yeni bir halkası olmanın ötesinde manevi olarak çok önemli bir görev almış oldu. Yaklaşık iki yıl sürecek çalışmalar neticesinde Vaniköy Camii aslına uygun olarak, bütün ihtişamıyla ayağa kalkacak ve yeniden İstanbul Boğazı’na güzellik katmaya ve İstanbul halkına hizmet etmeye devam edecek.