DUYURULARHABERLER

IC İbrahim ÇEÇEN Vakfı “Paylaştıkça Büyüyoruz”

Vakfımızın fikri temeli kurucumuz ve IC Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen tarafından, öğrenim yılları boyunca tahsilini tamamlamak için verdiği mücadele sırasında atılmıştır.

2004 yılında kurulmuş olan İbrahim Çeçen Vakfı’nın misyonu;

Türkiye’nin eğitim ve sağlık sorunlarının çözümüne, kültür ve refah düzeyinin yükselmesine katkıda bulunmaktır. 

Vizyonumuz;

ülkemizde yaşanan sorunlara çözüm üreten, eğitim, spor, sağlık ve kültür gibi birçok alanda Türkiye’nin kalkınmasına yardımcı olan, sosyal düzeyinin gelişmesine katkıda bulunan, Türkiye’nin her ilinde faaliyet gösteren öncü bir kuruluş olmaktır.

İbrahim Çeçen Vakfı, eğitim, sağlık, spor, kültür ve sanat alanlarında farklı kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaparak yürüttüğü projelerle, ülkemizde yaşanan sorunların çözümüne katkıda bulunmayı amaç edinmiştir. Bu hedef doğrultusunda tüm Türkiye çapında faaliyetlerimizin yanı sıra; kurucumuz İbrahim Çeçen’in de doğup büyüdüğü Ağrı ili pilot bölge olarak seçilmiştir.

Vakfımız, Türkiye’nin her ilinden ihtiyacı olan başarılı üniversite öğrencilerine karşılıksız eğitim bursu vermektedir. İbrahim Çeçen’in 1984 yılında şahsen vermeye başladığı eğitim bursları ile birlikte günümüze kadar binlerce öğrenciye eğitim bursu verilmiştir. Bu yıl da 850 üniversite öğrencisi Vakfımızdan karşılıksız burs almaktadır.Vakfın Öncelikleri Arasında;

  • Türkiye genelinde ihtiyaç sahibi ve başarılı üniversite öğrencilerine karşılıksız eğitim bursları,
  • Eğitim kurumlarına katkı ve bağışlar,
  • Kültür ve spor aktivitelerine destek,
  • Sağlık yardımları yer almaktadır.

Bunlara ek olarak okul inşaatı projeleriyle de eğitime destek veren İbrahim Çeçen Vakfı’nın ülkemizde eğitime sağladığı katkının en belirgin göstergesi ve en önem verdiği projesi Ağrı’da yapılan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’dir.

Tamamı devlete bağış niteliğinde olan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi 2007- 2008 öğretim yılı itibarı ile eğitime başlamış olup, şu an 7 fakülte, 6 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu ve 3 enstitü bulunmaktadır.

Fiziksel olarak kampus ve binaların yapılarak bağışlanmasının yanı sıra, İbrahim Çeçen Vakfı olarak sosyal ve kültürel anlamda Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesini, kuruluşundan itibaren destekleyecek projelerin çalışmalarına başlanmış bulunmaktadır.

Bu projelerden bazıları; yurtdışı kardeş üniversiteler, öğretim üyesi ve öğrenci değişim programlarına destek, AB ve diğer fon kaynaklı projelere destek sağlamak olarak tanımlanabilir.

Üniversite eğitimde, kültürde, sosyal alanda ekonomik hayatın canlanmasında lokomotif olacaktır. Ağrı’nın yaşam biçiminin bu üniversite ile birlikte gelişeceğini ve İbrahim Çeçen Üniversitesi’nden mezun olacak gençlerimizin; ülkemizin her köşesinde ekonomik, bilimsel, sosyal ve kültürel geleceğine damga vurmasını hedefliyoruz.